Gazeteler Haber Başlıkları Ekonomi Siyaset Magazin Teknoloji
kwikset smartlock

Bu uygulamayı görünce sizde akıllı Kilit isteyeceksiniz

akıllı kilit uygulaması

Photograph : Kwikset Premis Kwikset

Akıllı kilitler çoğunlukla bir kumardır: Sadece akıllı telefonunuzla evinizin kilidini açma olanağı vaat ediyorlar ancak düzenli deadboltlardan daha az güvende oldukları hissini sarsmak zor. Bununla birlikte, Kwikset Premis, kapıyı kilitlemeye devam ederken, istediğiniz tüm istihbaratını bir kapı kilidine yerleştirir.
Birkaç şey beni evimdeki bu 229 $ ‘lık akıllı kilidi takmaya getirdi. Birincisi, ev sahiplerinin kendi kilitlerini tekrar tuş etmelerini sağlayan Kwikset’in SmartKey sistemini hayranlarım arasındaydım. Sonuç: Şimdi bir anahtar ön, yan ve garaj kapımızı açıyor, yani anahtarlığımda yer kaplayan anahtarlar daha azdı. İkincisi, her çeşit akıllı ev aletini gözden geçirirsem de, şirketin güvenlik konusundaki güçlü duruşundan dolayı Apple EvKit çerçevesini tercih ediyorum (moody ve sıklıkla sinir bozucu). Ve son olarak, Kwikset’in orijinal akıllı kilidini Kevo’yu daha önce inceledim ve kalbimde şirketin bir dahaki sefer daha iyi yapabileceğini biliyordum. Bunun olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum.

IPhone’larda ve iPad’lerde Siri üzerinden kontrol edilebilen, uygulamaya bağlı bir akıllı kilit olan Kwikset Premis, akıllı telefonlar dünyayı ele geçirmeden önce bulacağınız türden bir anahtar deliği olan bir anahtar kodlu dokunmatik tuşa benziyor. Ve bu düşük profilde – dış LED’ler veya dijital çanlar yok – dolandırıcılara, evinize girmelerini engelleyecek izlenim bırakıyor. (Aslında, bir kilidi çözmekten çok bir kapıyı tekmelemek daha kolaydır.) Bu arada, iç kısımları, konvansiyonel kilit, kısmen Bluetooth paketleme aygıtıdır.
Premis’in kilidini bir tuş kullanarak veya Siri’den isteyebilirsiniz, ancak daha etkileyici özellik, uygulamayla yönetilen tuş takımı erişimidir. Kodları kendiniz, aile üyeleriniz, evcilik sahipleri için programlayabilir, adı yazarsınız. Bu yeteneği hiçbir şekilde yeni olanı değil, ancak ihtiyaç duyan kişiye erişimi vermek ve iptal etmek kolaylaştırır, herhangi bir anahtar gerekmez. Kapı kilitlenir ve kilidini açtığında kimlerin geldiğini ve gittiğini fark etmenize yardımcı olan iOS aracılığıyla da bildirimler alırsınız.
Premis yeni bir ürün olmasına rağmen, Kevo için tasarlanmış olan donanımdan kurtuldu, bu kilidi serbest bırakıldığında bana uyan bir kilit. Gereksiz hacimce, önceki kilidin elektroniklerini barındıran muhafaza, kapıma tutturmak zordu. Ayrıca, önceki kilidin kablolaması kırılgan ve kurulum sırasında söküldü, üniteyi geri vermeme neden oldu. Premis’in böyle bir kusurları yok, kapak parçasının üstünde azalan ayak izi ve birkaç dakika süren tek telli bir kurulum var.
Hayal kurardım, iPhone’umla koşturup eşyalarımı geride bırakabilirdim. Şimdi, Premis’in tuş takımı erişimi sayesinde bir telefon gerekmeden yapabilirim. Sırada ne var, kendi parmak izi okuma sensörüyle donatılmış bir kilit mi? Bunun için henüz hazır değilim bile.

source: Time

Leave a Reply