Gazeteler Haber Başlıkları Ekonomi Siyaset Magazin Teknoloji
Donald Trump

Cumhurbaşkanı Trump’ın Göçmenlik Yasağı Ailelerine Destek: ‘Bize böyle davranamazlar’

Hepsinin başka planları vardı. Elaf ve Anfal Hussain nihayet annelerine son on yılda gençler olarak gördükleri yedi yılda kaçırdığı her şeyi anlatacaktı. Ali Baker nişanlısı ile bir balayı yerinde karar vereceğini söyledi. ABD Ordusu Çgt Ali Alsaeedy, yakında hasta olan, dul annesine beş yıl içinde ilk defa büyük bir sarılma yapacaktı.

Bunun yerine, Cumartesi günü akrabaları saatlerce gözaltına alınan göçmen yetkililer tarafından JFK Uluslararası Havalimanı’nın 4. Terminalinde bulunuyorlardı. Aile üyelerinin uyuduklarını ya da yiyecek ya da su almadıklarını söylediler ve sadece iniş sırasında bir telefon görüşmesine izin verildi.
Nişanlısı Noor’un gelişini beklemekte olan Bağdat’tan bir ABD vatandaşı olan Ali Baker, havaalanında sınır devriyesi ajanları ve Liman Otoritesi polisi ile birlikte savunarak 12 saatten fazla bekledi. Nihayetinde konuşacak bir denetçi bulduğu zaman cevap kısaydı: “sadece emirleri yerine getiriyoruz” dedi.
Noor Pazar günü, 24 saatten fazla bir süre gözaltında tutulduğu Pazar günü JFK tarafından serbest bırakıldı.

Binlerce insan, Cumhurbaşkanı Trump’ın tüm mültecilerin ABD’ye 120 gün süreyle girişini askıya alıp Suriyeli mültecileri süresiz olarak yasaklamış ve girişini engellediği 28 Ocak 2017’de Chicago’daki O’Hare Uluslararası Havalimanı’nın 5. Terminali’ndeki caddeyi dolduruyor. Yedi ağırlıklı Müslüman ülkenin vatandaşları için 90 gün süreyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi.

Göçmenlik
Cumhurbaşkanı Trump’ın Göçmenlik Yasağı, Dünyada Öfke Yaktıyor
Söz konusu emir Cuma akşamı Cumhurbaşkanı Trump’un İcra Eyleminden kaynaklanıyor ve geçerli bir vizeye veya yeşil karta sahip yolcular tarafından bile yedi Müslüman çoğunluk ülkesinin herhangi birinden giriş yasaklanıyor. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı, ACLU ve Uluslararası Mülteci Yardım Projesi ile avukatlar birkaç habeus karnesi dava açtıktan sonra, bir federal mahkeme yargıcı, havalimanlarında şu anda evlerine gönderilmelerini yasaklayan göçmenlerin sınırdışı edilmesine ilişkin bir karar verdi. Bu, yolcuların hemen ülkenin dışına uçmasına izin verilmeyeceği anlamına gelir, ancak yakında serbest bırakılacaklarını garanti etmez.
Yüzlerce protestocunun JFK Terminal 4’ün dışına toplanıp “izin verin” diye bağırdı. Ve “Never Forget” gibi işaretler tutan gözaltına alınanların yakınları, gönüllü avukatlara ifadeler verdi ve sevdiklerinin aynı havaalanta nasıl olabileceği konusunda şaşkınlık duyuyorlardı. Protestolar, Make the Road NY, New Amerikalılar İçin Ulusal Ortaklık ve New York Göç Koalisyonu tarafından organize edildi.
“Bu adil değil, onca yıldır onu görmeyi bekliyorduk ve bize hiçbirini söylemiyorlar mı?” Anfal Hussain, 23. “Özgürlüğümüz var, ikimiz de vatandaşız, bize böyle davranamazlar.” Hussain ve kızkardeşi Elaf (25 yaşında), Irak’taki annelerini yedi yıldır ilk kez görmeyi dört gözle bekliyorlardı. Kızlar, annelerini son gördüklerinde gençlerdi – şimdi korkuyorlar, artık sarılmaksızın Bağdat’a dönmek zorunda kalacaklar. Elaf kararın kendisini “ayrımcılığa maruz bırakıldı” hissettirdiğini söyledi.

Çavuş Şu anda Fort Bragg’da konuşan aktif görevli ABD Ordusu Çavuşu Ali Alsaeedy, iki ailenin de Bağdat’tan ABD’ye gelmesi için gerekli belgeleri alması için dilekçe vermişti. Aralık ayında babası vefat ettiği sırada evrak işi neredeyse düzdü. Yasını yitiren 65 yaşındaki annesi oğlunu göremediği için gözaltında kalmıştı. Gözaltındaki annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde “Ağlıyordu” dedi ve sağlığının “o kadar iyi değil” olduğunu söyledi. Annesinin IR5 göçmen vizesi bulunuyor; bu, ABD topraklarından geçtiği anda onun yeşil kart için önceden onay aldığı anlamına geliyor. Onu beş yıl içinde görmemiş.
Çavuş, “İnsanları güvende tutmak için herhangi bir düzenlemeyi destekliyorum” dedi. 82. Havadan ile hizmet veren Alsaeedy. “Fakat hayatından kaç yıl kaldı?”
Nişanlısı Noor’un serbest bırakılması için bir günlüğünden fazla bekleyen Baker, çiftin Connecticut’taki düğün yerlerini önceden belirlediğini ve balayı yerlerine karar verdiğini söyledi. Noor, onun bavulları arasında gelin kıyafeti var. Baker, “Ağlayan, iki gün içinde yemek yemedi,” dedi ve ekliyor: Eğer Noor geri gönderilirse yeniden vize başvurusunda bulunmak zorunda kalabilir.
Baker, “Bu ülke göçmenler üzerine kurulu, herkes Yerli Amerikalılar haricinde bir göçmen” dedi. “Burası insanların hayatlarını etkilemektedir.”
Etkilenen yolcuların bir kısmı, Cumartesi günü Uluslararası Mülteci Yardım Projesine vakit gönüllü onlarca göçmen avukatından biri olan Zahra Cheema’ya göre, ABD’ye girmelerine izin verilirse izinli olarak uçağa binmeden önce uçağa bindiklerini sordu. “Onlar, hangi otoritenin gözetiminde tutulduğumuzu sormaya devam ediyor” dedi. “Doğru cevap vermiyorlar.”