Gazeteler Haber Başlıkları Ekonomi Siyaset Magazin Teknoloji

Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ‘Çok İyi’ Bir Konuşma Yaptı

Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ‘Çok İyi’ Bir Konuşma Yaptı

Cumhurbaşkanı Donald Trump, Pazar günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede, Yönetiminin ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma sözü yakında yerine getirilemeyeceğini gösterdi.
Çağrı, Trump’ın Netanyahu ile selefi arasındaki buz gibi bir ilişkiden sonra ABD ve İsrail arasındaki bağları güçlendirme sözü sonrasında geldi. Filistinlilerin potansiyel devletin başkenti olarak gördüğü Doğu Kudüs’teki yüzlerce yeni yerleşimin bir İsrail hükümetinin de onayını aldı. Benzer yapı, Netanyahu ile eski Başkan Barack Obama arasında bir parıltı noktası oldu ve İsrail ile Filistin arasındaki gelecekteki barış anlaşmasının potansiyelini azalttı. Geçtiğimiz ay kıdemli İsrail yetkililerinin önerisi üzerine, Trump, İsrail’in yerleşim faaliyeti açısından kritik bir BM Güvenlik Konseyi kararını veto etmekten vazgeçerek Obama Yönetiminin kararını şiddetle kınadı.
İsrail Başbakanı, bu çağrıyı “sıcak” olarak nitelendirerek, liderlerin “İran’la olan nükleer anlaşmayı, Filistinlilerle barış sürecini ve diğer konuları görüştüğünü” de sözlerine ekledi. Açıklamada Trump, Netanyahu’yu Şubat ayında Washington’da kendisiyle görüşmeye davet etti.
Çağrıda bulunmadan önce Beyaz Saray basın sekreteri Sean Spicer, ABD elçiliği hareketinin yakın olduğuna dair bildirilere yanıt veren bir bildiriyi yayınladı. “Biz bu konuyu tartışmaya bile başlıyoruz” dedi.
Trump, elçiliği kaldırıp taşımama ya da başkanın ulusal güvenlik gerekçesiyle itiraz etmediği sürece elçiliğin hareketini gerektiren üç öncülünün yaptığı gibi Kudüs Büyükelçiliği Yasasından feragat etmeye devam etmeye karar verme konusunda 1 Haziran’a kadar sürecek. Yaklaşan bir önlem bile dahi, Filistin yetkililerinden gelen tekrarlanan eleştirileri çekti.
ABD’nin İsrail büyükelçisi olan Trump’in adayı David Friedman, hem yerleşim inşasının hem de ABD elçiliğinin hareket etmesinin açık sözlü savunucusu oldu. Friedman’ın Kudüs’te bir apartman dairesi bulunuyor ve İsrail haberleri Büyükelçiliğin taşınmadığı halde Tel Aviv’in dışındaki resmi ikametgahı değil orada yaşamak olduğunu düşünüyor.
Trump, East Room’daki üst düzey yardımcıları için Netanyahu ile yapılan çağrının “çok hoş” küfürlü olayına katıldıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte. Beyaz Saray, elçiliğin taşınmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlamadı. Pazar öğleden sonra yapılan görüşme Durum Odasından yapıldı.