Gazeteler Haber Başlıkları Ekonomi Siyaset Magazin Teknoloji

Kendinizi daha az uykuya ihtiyaç duyacak şekilde nasıl eğitirsiniz ?

 

Kendinizi daha az uykuya ihtiyaç duyacak şekilde nasıl eğitirsiniz?

Yapacak çok şey ve onu yapmak için çok az zamanın olması nedeniyle uyku, değerli bir kaynağı boşa harcamak gibi hissedebilir. Vücudumuzu daha az uykuya ihtiyaç duyacak şekilde eğitsek harika olmaz mı?
Bazı araştırmalar bulmuş olabilir. Ancak herkes için geçerli değildir.
Pittsburgh Üniversitesi’nden psikiyatri profesörü ve Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nin eski başkanı Dr. Daniel Buysse, “Daha az uykuya ihtiyaç duyanlardan daha az uykuya ihtiyaç duyan insanlar var” diyor. Bir kişinin her gece ihtiyaç duyduğu uyku miktarı yaşlarına ve fiziksel aktivitelerine bağlı olsa da, en sağlıklı yetişkinlerin her gece yedi ila dokuz saat arasında olması gerekir. Birçoğu bu hedefe ulaşmıyor: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerikalıların yaklaşık üçte birinin gece uykusundan yedi saatten az bir süre alıyor.
Uyku beynin ve vücudun en iyi şekilde çalışması için hayati önem taşır ve bir kişi yeteri kadar almazsa beyinleri onaramaz veya yeni yollar inşa edemez, dedi Buysse. Bu, bilgilerin korunması, karmaşık düşünceye girme ve odaklanmanın zorlaşmasını sağlar. Uyku eksikliği de obezite, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi fiziksel sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Uyku saatlerinizi düşürdüğünüzde, vücudunuz uyarı yapmaz; yoksa bile. Ünlü bir uyku çalışmasında, insanlar uykularını günde sadece altı saat kesintiye uğrattı. Bilişsel performansları ve tepki süreleri uykusuz iki tam gece geçtikleri insanlarda olduğu gibi düştü ve kısa traversler daha zayıf performanslarından habersiz olsalar bile vücutları yeni uyku programına uyum sağlamadı.
Buysse “Bazı açılardan uyku yoksunluğu alkol zehirlenmesi gibidir” diyor. “İnsanlar ne kadar zayıf olduklarını yanlış değerlendiriyor ve aynı şeyin yetersiz uykuyla gerçekleştiği gösterilmiş.”
Yine de, uyku uzmanı ve İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi’nin eski direktörü Jim Horne’a göre, uykudan daha az uyumaya kendinizi öğretmek mümkün olabilir. İnsanların uykuya ihtiyaç duyduğu saatlerin kişiden kişiye daha esnek olduğunu ve gecenin yedi veya sekiz saatini almadığımız konusundaki endişelerin sıklıkla aşırılığı olduğunu savunuyor.
“İnsanlara daha az uyku çekmesini savunmuyorum, fakat insanların yeterince uyku çekmemekle çok fazla endişe etmemesi gerektiğini savunuyorum” dedi Horne. “Özellikle de günün içinde uykulu değilseniz ve tatmin edici bir uyanış yaşıyorsanız, o zaman ne kadar çok olduğunuza bakılmaksızın yeterli uyku çekiyorsunuz.”
Horne araştırması, insanlar yavaş yavaş yaptıkça, düzenli uykunuzu bir gece yaklaşık altı saat, artı kısa bir uykuda kesebilirler. Bir çalışmada, gece düzenli olarak uyudukları kişilere, her gece belirli bir süre sonra yatarak uykunuzu kısaltmak için gece bir gece uykuda bulunmalarını istedi. Gönüllüler, ilk haftasında bir saat yatma saatlerini geri iterek başladı ve daha sonra önümüzdeki üç hafta boyunca 1.5 saat geriye itti. Bunu yaptıktan ve her sabah aynı saatte uyandıktan sonra insanlar her gece sadece altı ila altı saat uykuyla başarıyla çalışmaya ve kaliteli bir uyku elde etmeyi başardılar.
Yavaş yavaş sonra yatmak, bazıları için iyi işe yarayabilir, ancak Horne uyku saatinin daraltılmış olduğunu düşünen insanlar için bunu önermez diyor. Gün boyunca uykulu hissettiğinizde Horne, altı saat muhtemelen sizin için yeterli değil dedi. Bunun yerine, nicelik konusunda endişelenmek yerine kaliteli uykuya odaklanmaya odaklanıyor diyor.
Uyanma saatlerinizi daha iyi kullanmak, daha az uyku ile gelişmenin başka bir yoludur. Pennsylvania Üniversitesi’nden Perelman Tıp Fakültesi’nde Uyku ve Sirkan Nörobiyoloji Merkezi’nden profesör olan Sigrid Veasey, öğleden sonra egzersiz yapmayı deneyin. Bu, vücudunuzun sıcaklığını artıracak ve yatmadan soğuyacak, daha hızlı uykuya dalmanıza ve gece boyunca daha derin uyumanıza yardımcı olacak. Uykunuzu en iyi hale getirmeyle ilgili diğer ipuçları arasında, geceleri geç saatlerde büyük bir yemekten kaçınmak, yataktan önce endişeleri düşünmek için zaman yaratmak, böylece uykuya gitmeyin, uykuya dalmadan ekranlara bakmadan kaçınarak yatak odası karanlık ve Quiet.These olsun uykusu en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız başlamak için iyi yerlerdir. Ancak hala halsiz hissediyorsanız, sadece daha fazla uyku yardımcı olacaktır.
kaynak: http://time.com/4495418/how-to-sleep-less/

Leave a Reply