Gazeteler Haber Başlıkları Ekonomi Siyaset Magazin Teknoloji
Sabah kahvenizin yaşlanmanıza pozitif etkisi

Sabah Kahvesi Yaşlanmayı Yavaşlatabilir

Çağımızın “sizin için kahve çok kötü” sorusuna, araştırmacılar her zamankinden daha fazla sözlü bir şekilde verdikleri yanıtın yankı uyandırıcı bir “hayır” olduğunu söylüyor. Nature Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, düşük seviyedeki iltihaplanma yaşayan yaşlı insanların ( büyük olmasa bile çoğu hastalığa neden olmaktadır) ortak bir şaşırtıcı yanı var: hepsinin kafein içici olduğunu keşfetti.

Stanford Üniversitesi Bağışıklık, Transplantasyon ve Enfeksiyon Enstitüsü’nden doçent olan Danıştay, yazar David Furman’ın “Kafein tüketimi ne kadar çok olursa, kronik bir iltihaplanma haline karşı daha fazla korunur” diyor. “Görünüşe göre sınır yoktu.”
Çalışmada, Furman ve arkadaşları, 100 genç ve yaşlı kişinin kan örneklerini analiz ettiler. Yaşlı insanlar, enflamasyonla ilişkili bazı genlerde genç grupla karşılaştırıldığında daha fazla faaliyete sahip olma eğilimindeydi – sürpriz olmadı çünkü insanlar yaşlandıkça vücudun tümünde iltihaplanma eğilimi arttı. Diyabet, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, kanser, eklem rahatsızlıkları ve Alzheimer gibi yaşlanmanın kronik hastalıklarının hepsinde iltihaplanma olduğu düşünülmektedir. Furman, “Yaşlanmakta olan hastalıkların çoğu aslında kendiliğinden yaşlanma hastalıkları değil, daha çok iltihaplanma hastalıklarıdır” diyor. Bu genler ne kadar aktif olursa, kişinin yüksek tansiyon ve ateroskleroz olma olasılığı da o kadar yüksek olurdu.
Üstelik, yaşlı insanlarda bile, bu faktörlerin daha düşük seviyelerde olanları iltihaba karşı daha korunmuştu – ve ortak noktalar da vardı. Hepsi düzenli olarak kafein içiyorlardı. Günde beş fincandan fazla kahve içen insanlar, inflamatuvar gen yolunda son derece düşük aktivite seviyeleri gösterdi. Araştırmacılar, kafein bu devreyi inhibe ederek iltihap yolunu kapattığını belirtti.
Bilim insanları, iltihaplanma izlerini ortadan kaldırma amacı olmadığnı vurguluyorlar. Aslında, iltihaplanma enfeksiyonları savuşturmak ve potansiyel olarak toksik bileşiklerin uzaklaştırılmasında kullanan bağışıklık sisteminin önemli bir fonksiyonudur. Ancak, yaşlanma ile birlikte, süreç genç bir vücutta olduğu kadar iyi düzenlenmez. Stanford Enstitüsünün direktörü Mark Davis, “Açıkçası yaşlananlarda bir şey yıkılıyor ve bu iltihaplanmayı yönetmede daha az etkili oluyoruz” diyor. “Ancak şimdi bu yazıda, daha önce iltihaplanma ile ilişkili olmayan belirli bir yolu tanımlıyoruz. Çok daha yüksek çözünürlüklü bir resimle, yaşlanmada ve iltihap için belirteçlerin olması gereken şeyleri gösterebiliyoruz “dedi.
Asıl nokta, inflamatuar cevabının kontrol dışı kalmaya başladığında ortaya çıkması olacaktır. Yakında yapılacak bir çalışmada, Furman ve diğerleri yakında 1.000 kişinin bağışıklık sistemlerini araştıracaklar; Bu bilgiyi insanlara düzeylerinin normal olup olmadığını veya iltihap tarafından yönlendirilen kronik koşulları geliştirme riski yüksek olup olmadığını belirlemek için bağışıklık sistemi bileşenleri referans aralığı geliştirmeyi umuyor. Bu arada, kafein örneğini izleyerek Daha düşük seviyedeki iltihap seviyesine sahip yetişkinlerin bir bardak bira veya ikiye kadar tüketilmesi iyi bir fikir olabilir.